حقوق بین الملل حقوق بین الملل

17 فروردین 1395
اهمیت نقش وکلا در برقراری ارتباط تجاری میان ایران و شرکت‌های بزرگ جهان

اهمیت نقش وکلا در برقراری ارتباط تجاری میان ایران و شرکت‌های بزرگ جهان

توصیه برخی از وکلای شرکت‌‌های اروپایی و آمریکایی به روسای خود نسبت به برقراری ارتباط تجاری با ایران

 برخی از شرکت‌های معروف اروپایی و آمریکایی برای برقراری ارتباط تجاری با ایران، متأثر از توصیه‌های وکلای خود دست بسته وارد عمل می‌شوند.

بر همین اساس و بنا به گزارش " آی بی تایمز" وکیل حقوقی شرکت «شپرد مولین» که اسمش را فاش نکرده در یک اظهار نظری اعلام کرده:"در کل، هیچ موسسه مالی آمریکایی نمی‌تواند از نزدیک چیزی که ایران در آن دخیل بوده، رد بشود، و هیچ موسسه خارجی هم نمی‌تواند با هر مبادله‌ای که مربوط به ایران باشد از نظام مالی آمریکا عبور کند."

 این اظهار نظر از آن‌جا نشأت می‌گیرد که قوانین آمریکا بانک‌های این کشور را از معامله با ایران به دلار منع می‌کند. این قوانین همچنین از سال 2006 بانک‌های کشورهای ثالث را هم از انجام نقل و انتقالات دلاری برای ایران منع کرده است، این در حالی است که چندی پیش باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد اشخاص حقیقی و حقوقی که خواهان برقراری ارتباط تجاری با ایران هستند می‌توانند از یورو و سایر ارزها استفاده کنند.  

وکیل شرکت «شپرد مولین» درباره هشدار وکلا به بانک‌های خارجی هم اظهارات مشابهی مطرح می‌کند: «وکلا به بانک‌های خارجی توصیه می‌کنند همچنان از انجام تراکنش‌های ایران خودداری کنند. قانون شماره 1 و صریح وزارت خزانه‌داری آمریکا این است که اجازه ندهید هیچ مبادله‌ای نزدیک نظام مالی آمریکا شود چون با مسئولان آمریکایی به مشکل برمی‌خورید."

مانع‌تراشی‌هایی از این دست موجب شده مقام‌های ایرانی واشنگتن را به دلیل خدعه در عمل به تعهداتش برای رفع تحریم‌های اقتصادی، مورد سرزنش قرار دهند، با این حال بسیاری از وکلای شرکت‌های معروف برقرای ارتباط تجاری با ایران را بلامانع می‌دانند.

 

  • منبع : سایت حقوقی داتیکان