حقوق بین الملل حقوق بین الملل

17 فروردین 1396
جلسه شورای امنیت درباره سوریه به تعویق افتاد

جلسه شورای امنیت درباره سوریه به تعویق افتاد

در پیش‌نویس قطعنامه غربی انجام تحقیقات فوری با همکاری تیم مشترک سازمان ملل درخواست شده است

داتیکان: شورای امنیت بررسی پیش‌نویس قطعنامه غربی در محکومیت حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در حومه ادلب را به تعویق انداخت. در حالی بعد از دو ساعت نشست بی‌نتیجه جلسه روز گذشته آن به پایان رسید.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، دیپلمات‌ها اعلام کردند، رای گیری درباره پیش‌نویس قطعنامه آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی احتمالا امروز (پنجشنبه ) صورت بگیرد.

این تعویق فرصتی را برای مذاکره با روسیه فراهم می‌کند که اشاره کرده بود از حق وتو استفاده کرده و پیش‌نویس قطعنامه جایگزینی را ارائه خواهد کرد.

در پیش‌نویس قطعنامه غربی انجام تحقیقات فوری با همکاری تیم مشترک سازمان ملل درخواست شده و از دولت سوریه خواسته شده با این تیم همکاری کند.

شورای امنیت بار دیگر شاهد اختلاف نظر بود به طوریکه روسیه معتقد است این پیش‌نویس قطعنامه شتابزده تنظیم شده در حالی که گروه‌های مسلح اقدام به استفاده از سلاح‌های شیمیایی و جعل تصاویر کرده‌اند.

چین نیز خواهان انجام تحقیقات واقع‌بینانه شده و در پاسخ به اظهارات سفیر انگلیس گفت: نمی‌توان مطابق میل دیگران به این طرح رای داد.

پیش‌نویس قطعنامه از سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی خواسته تا فورا گزارشی ارائه کند که در آن به نتایجی درباره این حمله دست یابد.

در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت، نماینده سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اعلام کرد که این سازمان آماده است هیئتی را به خان شیخون برای بررسی حمله شیمیایی صورت گرفته و شناسایی عاملان آن اعزام کند.

کمیسیونر سازمان ملل در امور خلع سلاح نیز گفت: ما به جمع آوری شواهد پیرامون حمله ادلب ادامه می‌دهیم و هیچ اطلاعاتی تا به این لحظه وجود ندارد.

در همین حال، نماینده فرانسه در این نشست اظهارات روسیه را مبنی بر اینکه نیروی هوایی سوریه انبار تسلیحات شیمیایی مخالفان را بمباران کرده است، رد کرد.

وی گفت: توجیهی برای چشم پوشی از اقدامات هولناک صورت گرفته در سوریه وجود ندارد.

این پیش‌نویس قطعنامه تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار می‌گیرد و آمریکا، فرانسه و انگلیس برای تشکیل تیم تحقیقاتی یا کمیته‌ تحقیقاتی آن را توزیع کرده‌اند.

همزمان، نماینده انگلیس در شورای امنیت اعلام کرد: اینکه روسیه از نظام بشار اسد دفاع می‌کند، مانع از ایفای نقش توسط ما نمی‌شود.

نماینده انگلیس تصریح کرد: هر وتویی پیامدهای وخیمی دارد و روسیه همچنان از دمشق حمایت می‌کند و توافق در شورای امنیت را به شکست می‌کشاند.

وی گفت: روسیه باید به طرف‌هایی که خواهان انجام تحقیقات جامع درخصوص حمله ادلب هستند، بپیوندد.

نماینده انگلیس مدعی شد: شواهدی مبنی بر اینکه طرفی غیر از دولت سوریه در حمله خان شیخون دست داشته باشد، وجود ندارد.

  • منبع : http://www.isna.ir