حقوق بین الملل حقوق بین الملل

7 شهریور 1396
ده سال حبس عاقبت به بازی گرفتن قانون

ده سال حبس عاقبت به بازی گرفتن قانون

داتیکان: یک زن انگلیسی که با ادعاهای دروغین تجاوز و تعرض جنسی مشکلات قانونی فراوانی ایجاد کرده بود به ده سال حبس محکوم شد.

به گزارش روزنامه گاردین؛ جما بیل زن ۲۵ ساله اهل لندن چهار مرتبه ادعا کرده بود که از سوی ۹ نفر مورد تجاوز قرار گرفته و ۶ نفر به او تعرض کرده‌اند، اما در نهایت دادگاه او را برای چهار مرتبه «شهادت دروغین» و چهار بار «منحرف کردن مسیر عدالت» مجرم تشخیص داد.

نیکلاس لورن اسمیت قاضی پرونده در پایان دادگاه گفت: این دادگاه چیزی را کشف کرد که تا کنون آشکار نشده بود. آن هم اینکه شما یک دروغگوی بسیار بسیار ماهر هستید و از اینکه به عنوان قربانی دیده شوید لذت می‌برید. مشخص شد که زندگی شما از یک مجموعه توهمات قربانی شدن ساخته شده‌است.

مادلین ولف دادستان پرونده اعلام کرده که پلیس ۶۴۰۰ ساعت برای بررسی گزارش‌های خانم بیل وقت صرف کرده که ۲۵۰ هزار پوند هزینه داشته و هزینه‌های دادگاه هم حداقل ۱۰۹ هزار پوند است.

اما لورنس هندرسون وکیل خانم بیل می‌گوید که بیل خود را بیگناه می‌داند و از این حکم تجدیدنظرخواهی می‌کند. او اصرار دارد که ادعاهای او واقعی بوده‌اند.

قاضی در پایان محاکمه به این موضوع اشاره کرده که این نوع ادعاهای دروغین روشی برای جلب توجه و همدردی خانواده و دوستان بوده‌اند. نتیجه این گزارش‌های دروغین در عمل این خواهد بود که متجاوزان واقعی شانس بیشتری برای فرار از مجازات داشته باشند. چنین گزارش‌هایی ممکن است باعث شود زنی که مورد تجاوز یا تعرض قرار گرفته موضوع را به پلیس گزارش نکند چون احتمال می‌دهد حرف او را باور نکنند.

کارآگاهان در سال ۲۰۱۳ زمانی سرنخ گزارش‌های دروغین او را به دست آوردند که یکی از دوستانش به آن‌ها گفت که گزارش‌های دروغین خانم بیل باعث شده مردی بیگناه از سال ۲۰۱۰ بازداشت و زندانی شود.

این موضوع باعث شد تا پلیس به بررسی بقیه گزارش‌های او بپردازد و متوجه شود که ممکن است تمام این گزارش‌ها ساختگی باشند.

  • منبع : https://www.theguardian.com/society/2017/aug/24/woman-jailed-10-years-false-rape-claims-jemma-beale

اخبار مرتبط