دیوان عالی کنیا نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری را ابطال کرد

حقوق بین الملل حقوق بین الملل

12 شهریور 1396

دیوان عالی کنیا نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری را ابطال کرد

انتخابات ریاست‌جمهوری کنیا تا ۶۰ روز دیگر دوباره برگزار خواهد شد.

داتیکان: ماه گذشته انتخابات ریاست‌جمهوری کنیا با اعتراض کاندیدای بازنده رایلا اودینگا همراه شد و بیش از ۱۲۰۰ نفر در شورش‌های بعد از انتخابات کشته شدند. بر اساس نتایج رسمی اوهورو کنیاتا با ۵۴ درصد آراء پیروز انتخابات شده و رایلا اودینگا نامزد اپوزیسیون ۴۵ درصد آراء را کسب کرده بود.

دیوان عالی کنیا با اعتراض اودینگا بررسی پرونده تخلفات انتخاباتی را آغاز کرد و روز جمعه با رای ۴ قاضی از ۶ قاضی حکم ابطال انتخابات صادر شد.

دادگاه رای‌گیری و شمارش آرا را عاری از تخلفات اساسی تشخیص داد اما انتقال نتایج به مرکز را مشمول دستکاری اعلام کرد. در حکم دادگاه آمده که دستکم در مورد انتقال نتیجه یک سوم آرا بخشی از فرم‌های انتقال نتایج فاقد امضا و مهر بوده‌اند و از نظارت نمایندگان اپوزیسیون  بر سرورهای کامپیوتری مخصوص انتقال نتایج جلوگیری شده‌است.

در انتخابات اخیر ۴۰۰ ناظر بین‌المللی به ریاست جان کری هم سلامت نسبی انتخابات را تایید کرده بودند و از اودینگا می‌خواستند شکست خود را بپذیرد اما اودینگا و طرفدارانش می‌گفتند که این ناظران هیچ اطلاعی از وضعیت سرورهای ثبت و انتقال نتایج به مرکز نداشته‌اند و تبعا نمی‌توانسته‌اند در این باره نظر بدهند. آن‌ها توانستند با فراهم آوردن مدارک کافی از اختلالاتی که در فرایند انتقال آراء صورت گرفته رای دیوان عالی را به نفع خود اخذ کنند.

کنیاتا رئیس‌جمهور کنیا از رای دادگاه ابراز تاسف کرده اما اعلام کرده که به آن احترام می‌گذارد و در پیام تلویزیونی تاکید کرد که اعتراضی به آن نخواهد داشت. اودینگا هم با تاریخی خواندن این رای خواستار تغییر اعضای کمیسیون برگزاری انتخابات شده‌‌است. 

  • منبع : www.datikan.com

اخبار مرتبط