اقدام دادستان اسپانیا علیه شهرداران جدایی‌طلب کاتالونیا

حقوق بین الملل حقوق بین الملل

25 شهریور 1396

اقدام دادستان اسپانیا علیه شهرداران جدایی‌طلب کاتالونیا

دادستان اسپانیا ۷۱۲ شهردار موافق استقلال کاتالونیا را به دادگاه احضار کرد.

داتیکان: دادستانی اسپانیا روز پنجشنبه اعلام کرد ۷۱۲ شهردار منطقه کاتالونیا به دلیل استفاده از امکانات عمومی برای همه‌پرسی استقلال این منطقه مرتکب جرم شدند. این همه‌پرسی قرار بود در اول اکتبر انجام شود. دادگاه قانون اساسی اسپانیا برگزاری همه‌پرسی را به حالت تعلیق درآورده اما اعلام کرده موضوع را بررسی خواهد کرد تا در نهایت مشخص کند آیا این همه‌پرسی نقض قانون اساسی اسپانیا هست یا خیر. در قانون اساسی اسپانیا آمده که این کشور «تجزیه‌ناپذیر» است.

دادستان اسپانیا حالا تصمیم گرفته تا مقامات مدافع استقلال کاتالونیا را به اتهام نافرمانی مدنی، سوء استفاده از قدرت و سوء استفاده از اموال عمومی تحت تعقیب قرار دهد. به پلیس دستور داده شده تا افرادی که در دادگاه احضار نمی‌شوند را بازداشت کند و برگه‌ها و صندوق‌های رای‌گیری را توقیف کند.

جنبش استقلال‌ط‌لبی کاتالونیا از زمان بحران اقتصادی اسپانیا در سال ۲۰۰۸ از قدرت بیشتری برخوردار شده‌است. سال ۲۰۱۵ پارلمان کاتالونیا قانونی برای استقلال این ایالت تصویب کرد که دادگاه قانون اساسی اسپانیا آن را رد کرد. سال ۲۰۱۴ هم یک رفراندوم برای استقلال کاتالونیا برگزار شد که مقامات اسپانیا آن را غیرقانونی اعلام کردند.

  • منبع : http://www.jurist.org

اخبار مرتبط