پیگرد پنج شرکت بزرگ نفتی به اتهام گرمایش جهانی

حقوق بین الملل حقوق بین الملل

1 مهر 1396

پیگرد پنج شرکت بزرگ نفتی به اتهام گرمایش جهانی

دادستان سانفرانسیسکو شکایتی علیه پنج شرکت نفتی بزرگ دنیا به دیوان عالی کالیفرنیا ارائه کرد.

داتیکان:  دادستان سانفرانسیسکو این دادخواست را به نمایندگی از مردم این شهر و به طرفیت پنج شرکت بریتیش پترولیوم، شورون، کونکوفیلیپپس، اکسون موبیل و رویال داچ شل به دیوان عالی کالیفرنیا ارائه کرده و در آن درخواست کرده تا این شرکت‌ها محکوم به پرداخت خساراتی شوند که به دلیل گرمایش جهانی به این شهر وارد شده است.  این پنج شرکت بزرگترین تولیدکنندگان سوختهای فسیلی دنیا هستند.

دادخواست پنجاه صفحه‌ای دادستان سانفرانسیسکو روز ۱۹ سپتامبر به دیوان عالی کالیفرنیا ارائه شده است (متن کامل دادخواست) متن اینگونه تنظیم شده که ابتدا ثابت می‌کند تمام این شرکتها از دهه ۱۹۷۰ به خطرات عظیم گرمایش جهانی واقف بودند. سپس به مدارک مربوط به پول‌ها و رشوه‌هایی اشاره می‌کند که این شرکت‌ها به دانشمندان و گروه‌های تحقیقاتی پرداختند تا گرمایش جهانی را انکار کنند و بعد خساراتی را ثابت می‌کند که از فعالیت‌های آن‌ها به کالیفرنیا و سانفرانسیکو وارد شده‌است. عمده ارجاعاتی هم که در متن دادخواست آمده از مدارک موجود در سایت‌های اینترنتی است.

 دادستان سانفرانسیسکو از دادگاه خواسته تا این خسارت به صورت الزام این پنج شرکت به ساخت یک دیوار دریایی پرداخت شود که مانع زیر آب رفتن این شهر می‌شود. در متن دادخواست گفته شده که بر اساس برآوردهای علمی این شهر تا سال ۲۱۰۰ به میزان ۸.۶ درجه فارنهایت گرمتر خواهد شد. تعداد سیل‌ها به ۹۲ بار در سال خواهد رسید و آب اقیانوس ۶۶ اینچ بالا خواهد آمد. هزینه‌های مربوط به ساخت دیوار دریایی پانصد میلیون دلار در کوتاه‌مدت و پنج میلیارد دلار در درازمدت برآورد شده و برای اصلاح زیرساختهای آب و فاضلاب شهر باید ۳۵۰ میلیون دلار هزینه شود.

  • منبع : http://www.jurist.org

اخبار مرتبط