دادگاه های ایران مانند دیوان عالی آمریکا حکم دهند

حقوق بین الملل حقوق بین الملل

6 اردیبهشت 1395

دادگاه های ایران مانند دیوان عالی آمریکا حکم دهند

موافقان ومخالفان دولت توپ را به زمین آمریکا بیندازند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برداشت  ۲میلیارد دلاری آمریکا از اموال ایران به بهانه های واهی از جمله حمایت جمهوری اسلامی از تروریست برخلاف برجام است.

علاءالدین بروجردی با اشاره به حکم اخیر دیوان عالی آمریکا اظهار داشت: دیوان عالی آمریکا اخیرا پرداخت حدود 2 میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری سال 1983 از محل دارایی‌های مصادره شده ایران را تایید کرد، اینگونه اقدامات غیر قانونی است و توصیه می کنیم آمریکا دست از چنین کارهایی بردارد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم شورای اسلامی گفت:ایران هم میتواند مثل آمریکا مقابله به مثل کند ومثل دادگاه های داخلی آمریکا که علیه ایران حکم صادر می کنند، حکم علیه آمریکا صادر کند هرچند که امروز در دستگاه قضای جمهوری اسلامی احکامی علیه آمریکا صادر شد. به  واشنگتن توصیه می کنم به این بازی ادامه ندهد زیرا در شرایط حساس کنونی به ضررش تمام میشود.

امروز منتقدان دولت شروع به انتقاد تند از دولت و وزارت خارجه میکنند و این اقدام دادگاه آمریکا را در زمان اجرای برجام نادرست وآن را ناشی از اقدامات دولت در زمینه برجام،کوتاه آمدن دولت و انعطاف وزرارت خارجه میدانند اما ما باید توجه کنیم که اقدام دادگاه یک اقدام داخلی است و مسئله برجام یک مسئله بین المللی و ملی است نباید این موارد را به هم ربط بدهیم ونباید مسائل کلان ملی را بر مسائل داخلی گره زد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همه ما  باید در مقابل دشمن جمهوری اسلامی یعنی آمریکا در یک صف باشیم و در مقابل زیادی خواهی آنها ایستادگی کنیم، درست نیست که در مقابل آمریکا، توپی که باید در زمین واشنگتن باشد را بین دو گروه موافق و مخالف دولت در رفت و آمد باشد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت نیزبا بیان اینکه محاکم قضائی آمریکا برای قرارداد الجزایر که بین ایران و آمریکا منعقد شده هیچ ارزشی قائل نشدند، گفت: برداشت ۲ میلیارد دلار از اموال ایران بر خلاف قرارداد الجزایر است.

عزت الله یوسفیان ملا ،در خصوص حکم دادگاه آمریکایی در مصادره 2 میلیارد دلار اموال بلوکه‌ شده ایران، اظهار داشت: در قرارداد الجزایر که باعث رهایی جاسوس های آمریکایی شده بود، یک بند مورد توافق وجود داشت که اقامه دعوا از طرفین در محاکم بین المللی انجام نشود و گروگان های آن ها دیگر حق اقامه دعوا نداشته باشند.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متاسفانه محاکم قضائی که باید به قرارداد بین دو کشور احترام بگذارند، توجهی نکردند و اقدام به صدور حکم بر علیه جمهوری اسلامی ایران کردند. صدور این گونه احکام توام با غرض ورزی از سوی آمریکایی ها امری طبیعی است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت ادامه داد: همه جهانیان می دانند که انفجار برج های دوقلو در 11 سپتامبر کار القاعده بوده است و خود این گروه تروریستی بیانیه داده و اعضای آن هم دستگیر و افراد اصلی نیز شناسایی شدند و آمریکا نیز هویت این افراد را اعلام کرد.

وی افزود: همه نشانه ها مشخص می کند که جمهوری اسلامی ایران هیچ نقشی در این حادثه تروریستی نداشته است ولی بجای اینکه این موضوع با محوریت عربستان پیگیری شود بر علیه ایران به جریان افتاده است.

یوسفان ملا متذکر شد: افکار عمومی دنیا این اقدامات را می شناسد و ممکن است در کوتاه مدت دستبردی به اموال ایران بزنند ولی در نهایت اعتبار جهانی خود را از دست می دهند و آمریکا دیگر برای نگهداری سپرده کشورها جای امنی نیست.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت تاکید کرد: این اقدام آمریکا وسیله ای تبلیغاتی در ایام انتخابات ریاست جمهوری است و کنگره و سنای آمریکا با آغاز این اقدامات به دنبال عدم اجرای برجام و تحت فشار قرار دادن اوباما هستند./

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان