19 دی 1397
معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی ریاست جمهوری:من مخالف طرح استانی شدن انتخابات مجلس هستم

معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی ریاست جمهوری:من مخالف طرح استانی شدن انتخابات مجلس هستم

گفتگوی داتیکان با بیژن عباسی در خصوص تصویب طرح استانی شدن انتخابات در مجلس و آخرین وضعیت لایحه جامع انتخابات

داتیکان_صادق قدیر: امروز نمایندگان مردم در خانه ملت با تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات موافقت کردند. به بهانه تصویب این طرح با مروری بر حواشی اخیر مجلس این سوال پیش می‌آید که مجلس با تصویب این طرح قدم رو به جلوی در خصوص انتخاب نمایندگان صالح که باید منافع ملی را حفظ کنند، برداشته است یا خیر؟ آیا انتخابات به صورت استانی، مانع قوم گرایی و ترجیح منافع محلی بر منافع ملی می‌شود؟ تفاوت طرح مجلس با لایحه جامع انتخابات که در دولت در حال بررسی است چیست؟ و کدام یک از این دو بهتر منافع مردم را تامین می‌کنند؟ این سوالات و ابهامات موضوع گفتگوی داتیکان با دکتر بیژن عباسی عضو هیات علمی دانشکده حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه تهران و معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی ریاست جمهوری شد.

بیژن عباسی در خصوص تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات و این‌که لایحه جامع انتخابات با آن مرتبط است یا خیر، عنوان داشت: «این لایحه از طرف وزارت کشور به معاونت حقوقی ارسال شد و ارتباطی به طرح نمایندگان مجلس ندارد.»

وی در خصوص مفاد این طرح افزود: «نمایندگان مجلس قصد دارند به جای این‌‎که انتخابات مجلس در چند شهرستان برگزار شود، انتخابات را به صورت استانی و متمرکز برگزار کنند. در واقع نظر نمایندگان بر این است که برای انتخابات مجلس، نامزدها باید یک نسابی را از حوزه انتخاباتی خود کسب کنند و یک نسابی را هم از کل استان بدست آورند. طبق ماده ۸ این طرح از هر حوزه انتخابیه استان نامزد یا نامزدهایی که دست کم ۲۰ درصد ارای صحیح حوزه انتخابیه را کسب و بالاترین رای را بدست آورده باشند نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه محسوب می‌شوند. در صورتی که این حد نصاب برای یک یا چند کرسی به دست نیاید نامزد یا نامزدهایی که بیشترین رای را به نسبت دیگر نامزدها بدست آورند، نماینده آن حوزه انتخابیه به مجلس را می یابند.»

وی در این خصوص که آیا تصویب چنین طرحی مخالفت با لایحه پیشنهادی دولت است یا خیر به این نکته اشاره کرد: «گاهی اوقات کارهای موازی با هم انجام می‌شود و گاهی طرح و لایحه موازی دولت با هم ادغام می‌شوند. ولی خب من همیشه اعتقاد داشتم که لایحه‌های پیشنهادی توسط دولت همیشه بهتر از طرح هستند زیرا پیشتوانه کارشناسی دارند اما در خصوص طرح‌های نمایندگان مجلس چنین دقتی صورت نمی‌گیرد و آن پشتوانه کارشناسی و پختگی‌ای که لوایح دارند را طرح‌های مجلس از آن محرومند.»

عباسی در خصوص چگونگی لایحه جامع انتخابات افزود: «چیزی که ما پیش‌بینی کردیم مفصل است و ما ترکیب کردیم انتخابات اکثریتی و تناسبی را. در این لایحه اصل بر انتخابات اکثریتی است، اما علاوه بر این انتخابات،20 درصد نمایندگان را در سطح استان قرار دادیم و انتخاب بقیه نمایندگان را به حوزه‌های اختصاص دادیم. هدف ما در این لایحه شامل انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای محلی می‌شود. علت این تجمیع نیز به این خاطر است که هم تکلیف مردم مشخص شود، و هم شورای نگهبان تا بدین طریق چند قانون مختلف انتخاباتی نداشته باشیم. در این لایحه سعی کردیم که همه ابعاد و مسائل مربوط به انتخابات در نظر گرفته شود که بعد از ارجاع مجدد وزارت کشور به معاونت حقوقی، ما در چندین جلسه شرکت کردیم و اصلاحاتی در آن انجام دادیم.»

این استاد دانشگاه در خصوص این که این طرح نمایندگان مجلس مشکلات انتخابات را حل می‌کند یا خیر عنوان داشت: «بنده به طور کلی با این طرح مخالفم. یکی از اشکالات این طرح این است که هزینه‌های انتخابات نامزدهای انتخابات را افزایش می‌دهد، یعنی عوض این‌که در حوزه‌های انتخاباتی خود هزینه کنند، باید در کل استان هزینه کنند.»

گفتنی است حسینعلی امیری معاون پارلمانی امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: « در جلسه امروز پس از بحث و بررسی رای گیری انجام شد و دولت با طرح نمایندگان محترم مبنی بر استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کرد.» با این حال بیژن عباسی معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار داتیکان مخالفت خود را با این طرح اعلام کرد.

 

  • منبع : www.datikan.com