حقوق بین الملل حقوق بین الملل

27 اردیبهشت 1395
دادگاه نظامی مصر 50 وکیل را حبس کرد

دادگاه نظامی مصر 50 وکیل را حبس کرد

50 تن از وکلای مدافع مصر روز گذشته به خاطر اعتراض به قاضی به مدت 3 ساعت حبس شدند

نیروی نظامی مصر ظهر دیروز، 50 وکیل مدافع را در یک دادگاه نظامی در منطقه الهایکستب در شمال شرق قاهره حبس کرد.
بنا به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه: نیروی نظامی براساس دستور خالد عمر، قاضی نظامی و رئیس مرکز بدون هیچ دلیل قانونی و فقط به خاطر اعتراضشان به تاخیر قاضی عمر در برگزاری جلسات دادگاه نظامی به آنها اجازه خروج ندادند. و به مدت 3ساعت در حبس ماندند.

منابع مذکور افزودند: قرار بود قاضی عمر چهار پرونده از جمله پرونده مشهور به "قتل سرهنگ وائل طاحون" و نیز پرونده‌ای که در رسانه‌های مصر به عملیات ویژه شماره 2 شناخته می‌شود را رسیدگی کند.

این منابع تاکید کردند: همه وکلای مدافع راس ساعت پنج و نیم عصر آزاد شدند. در میان وکلای بازداشت شده خالد بدوی، عبدالمنعم عبدالمقصود (دو عضو هیات مدافع محمد مرسی) احمد الحمراوی، علی کمال، احمد سعد، ممدوح احمد و فیصل السید از وکلای پرونده زندانیان سیاسی نیز بودند.

طبق ماده 54 قانون وکلای دادگستری در مصر، هر کس که به یک وکیل مدافع تعرض کند و یا به هر نحوی به وی اهانت و یا او را حین انجام مسئولیتش تهدید کند مانند کسی که این جرم‌ها را در حق یکی از اعضای هیات دادگاه مرتکب شود، مجازات خواهد شد.

هنوز مسئولان مربوطه مصر نسبت به این اقدام واکنشی نداشته و هیچ گونه بیانیه رسمی از سوی اتحادیه وکلا و یا سخنگوی نیروی نظامی مصر و یا دادگستری این کشور صادر نشده است.

  • منبع : aa.com.tr/fa