حقوق بین الملل حقوق بین الملل

13 شهریور 1398
سازمان ملل: آمریکا و بریتانیا و فرانسه در جنایات جنگی یمن شریک جرمند

سازمان ملل: آمریکا و بریتانیا و فرانسه در جنایات جنگی یمن شریک جرمند

یک هیات سازمان ملل روز سه‌شنبه گزارشی را منتشر کرد که طبق آن دولتهای آمریکا و انگلیس و فرانسه به دلیل کمک به ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنایت جنگی یمن شریک باشند چرا که این ائتلاف از بمباران اهداف غیرنظامی و محاصره اقتصادی به عنوان  تاکتیک نظامی استفاده می‌کند.

داتیکان: یک هیات سازمان ملل روز سه‌شنبه گزارشی را منتشر کرد که طبق آن دولتهای آمریکا و انگلیس و فرانسه به دلیل کمک به ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنایت جنگی یمن شریک باشند چرا که این ائتلاف از بمباران اهداف غیرنظامی و محاصره اقتصادی به عنوان  تاکتیک نظامی استفاده می‌کند.

در گزارش این هیات با بیش از 600 قربانی و شاهد که درگیر نیم دهه جنگ در یمن بوده‌اند گفتگو شده و در مورد شیوه‌های نقض حقوق بشر در این جنگ تحقیق شده است. این شیوه‌ها شامل بمباران اهداف غیرنظامی و ممانعت از رسیدن کمکهای بین المللی به مردم می‌شود.

در این گزارش اعلام شده که هم عربستان سعودی و امارات و دولت یمن و هم حوثی‌ها و کمیته‌های مردمی وابسته به آن پاسخگویی مناسبی به موارد نقض حقوق بشر و حقوق بین المللل بشردوستانه ندارد.

 

در این گزارش همچنین نام بیش از 160 نفر از بازیگران اصلی جنگ یمن که با جنایات جنگی این نبرد در ارتباط بوده اند ذکر شده و به میشله لاچلت رییس کمیسیون حقوق بشر ملل متحد برای رسیدگی بیشتر ارائه شده است.

در این گزارش آمده که ضروری است «دولتها از فروش سلاحهایی که می‌توان در این جنگ مورد استفاده قرار گیرد خودداری کنند» که این جمله به دولتهای بریتانیا، فرانسه و آمریکا اشاره دارد.. کنگره آمریکا در ماه ژوئیه قانونی را در ممنوعیت فروش سلاحهایی که میتواند در جنگ یمن مورد استفاده قرار گیرد به عربستان تصویب کرد اما رئیس جمهور ترامپ این قانون را وتو کرد. یک دادگاه بریتانیا هم به تازگی حکم داده که دفروش سلاح به عربستان غیرقانونی است چون دولت بریتانیا آسیبهایی که به کارگیری این سلاحها به غیرنظامیان وارد می‌کند را مد نظر قرار نداده است.

  • منبع : jurist.org

اخبار مرتبط