• وضعیت عقد مزارعه در صورت فسخ
  • سلام وقت بخیر به موجب عقد مزارعه ای زمین شخصی را گرفتم تا در آن زعفران بکارم و سود حاصل از آن را نصف به نصف تقسیم کنیم. بعد از مدت 4 ماه صاحب زمین بر اساس حق فسخی که در ضمن قرارداد پیش بینی کرده بودیم عقد را فسخ کرد. می خواستم اگر براتون امکان داره این حالت را تشریح کنید.
1400/07/01

سلام و احترام

در سوالتان به این که فسخ عقد بعد از ظهور ثمره انجام گرفته یا قبل از آن چیزی نگفتید. چون آثار هر یک از این دو حالت با یکدیگر فرق دارد.

حالت اول در ماده 538 قانون مدنی پیش بینی شده است که ناظر به اثر فسخ پیش از ظهور ثمره است: هر گاه مزارعه در اثناء مدت قبل از ظهور ثمره فسخ شود حاصل مال مالک بذر است و طرف دیگر مستحق اجرت المثل خواهد بود. یعنی اگر فسخ عقد قبل از ظهور ثمره شکل گرفته باشد محصولی که در آینده از زمین روییده خواهد شد متعلق به شماست البته اگر صاحب بذر باشید و شما باید اجرت المثل صاحب زمین را بپردازید.

حالت دوم در ماده 539 قانون مدنی آمده است که ناظر به اثر فسخ بعد از ظهور ثمره است: هر گاه مزارعه بعد از ظهور ثمره فسخ شود هر یک از مزارع و عامل به نسبتی که بین آن ها مقرر بوده شریک در ثمره هستند لیکن از تاریخ فسخ تا برداشت حاصل هر یک به اخذ اجرت المثل زمین و عمل و سایر مصالح الاملاک خود که به حصه مقرر به طرف دیگر تعلق می گیرد مستحق خواهد بود. یعنی در این حالت محصول حاصله از زمین  از تاریخ فسخ تا تاریخ برداشت بین شما مشترک می باشد و هر یک از طرفین باید به نسبت سهم خود که در قرارداد تصریح شده است اجرت المثل طرف دیگر را بدهد.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر با موسسه تماس بگیرید 02166128096

 

-->