• آیا شخص صغیر می تواند ضمانت را قبول کند ؟
  • سلام وقت بخیر برادر من مبلغ 100 میلیون به یک شخص صغیر بدهی دارد و در حال حاضر توانایی پرداخت آن را ندارد. می خواستم بدونم من می توانم از بدهی برادرم در مقابل صغیر ضمانت کنم و قبولی شخص صغیر به چه صورت خواهد بود؟
1400/07/01

سلام و احترام

بر اساس ماده 685 قانون مدنی در ضمان رضای مدیون اصلی شرط نیست. و طبق این ماده شما می توانید از دین برادرتان حتی بدون رضایت او ضمانت کنید. درباره ی قسمت دوم سوالتان در ماده 686 همان قانون آمده است که ضامن باید برای معامله اهلیت داشته باشد. در این ماده به لزوم اهلیت مضمون له ( شخصی که ضمانت به نفع او شده است- صغیر ) اشاره ای نشده است اما طبق اصول کلی حقوقی اهلیت او نیز شرط است، مگر این که ضمان از نوع ضم ذمه به ذمه باشد که در این صورت می توان قبول مضمون‌له سفیه وصغیر ممیز را برای انعقاد ضمان کافی دانسته است . زیرا عقد منعقده کاملا به سود او است.

-->