• تشکیل یک دسته برای بر هم زدن امنیت کشور
  • سلام وقت بخیر. شخصی دو نفر دیگر را برای بر هم زدن نظم و امنیت کشور گرد هم آورده و خود به عنوان رهبر آن هاست. ایشان مقداری اعلامیه و یک قبضه سلاح کمری برای این امر اختصاص داده بودند و برنامه هایی نیز داشتند. اما قبل از آن که بتوانند این برنامه ها را عملی کنند دستگیر شدند. می خواستم بدونم چون که نتوانستند اعمالی را مد نظر داشتند و برای آن ها برنامه ریزی کرده بودند عملی کنند آیا مجازات می شوند؟
1400/07/01

سلام و احترام

سوال کننده محترم تمام این فروضی که مطرح کردید بستگی کامل به نظر قاضی دارد. اما اگر این میزان عناوین انجام داده شده مشمول عنوان مجرمانه محاربه نباشد طبق ماده 498 قانون تعزیرات با این اشخاص برخورد می شود. ماده 498 قانون مذکور بیان می دارد هر کس با هر مرامی، دسته، جمعیت یا شعبه ی جمعیتی بیش از دو نفر، در داخل یا خارج از کشور تحت هر اسم یا عنوانی تشکیل دهد یا اداره نماید که هدف آن بر هم زدن امنیت کشور باشد و محارب شناخته نشود، به حبس از دو تا ده سال محکوم می شود.

باید توجه داشت که جرم مذکور در ماده مقید به نتیجه نیست و حتی اگر قبل از انجام دادن اعمال مجرمانه دستگیر شوند باز هم طبق همین ماده عمل می شود. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

-->