• مراحل تشکیل یک شرکت سهامی عام
  • سلام وقت بخیر. می خواستم اگر براتون امکان داره مراحل قانونی تشکیل یک شرکت سهامی رو بیان بفرمایید؟
1400/07/01

سلام و احترام

شرکت سهامی عام شرکتی است که از تعدادی به عنوان موسس و عده ی کثیری به نام پذیره نویس ( مردم) تشکیل شده است. باید توجه داشت که برابر قانون تجارت حداقل سرمایه برای تشکیل یک شرکت سهامی 5 میلیون ریال معادل 500 هزار تومان است.درابتدا پذیره نویسان باید 20% از سرمایه ی اصلی شرکت را خود تعهد کنند و حداقل 35% مبلغ تعهد شده را نقدا بپردازند. سپس موسسین باید اظهارنامه ای با ضمیمه مدارکی به مرجع ثبت شرکت ها تقدیم کنند که این مدارک عبارتند از :1) مدارک پرداخت حداقل سرمایه 2) طرح اولیه ی اساسنامه 3) طرح اولیه ی پذیره نویسی

در مرحله بعد مرجع ثبت شرکت ها با موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار دستور انتشار اعلامیه‌ی پذیره نویسی را صادر می کند. بعد از صدور دستور انتشار پذیره نویسی، این پذیره نویسی در بانک ها و جراید کثیر الانتشار به عمل می آید. موسسین پس از پایان پذیره نویسی، تمام سرمایه شرکت و تعداد سهام هر سهامدار و.. را بررسی می کنند و سپس از مجمع عمومی موسس دعوت به عمل می آورد. مجمع عمومی موسس باید امور ذیل را بررسی کند :

1) نظارت بر تعهد درست سرمایه ( اگر سرمایه به طور صحیح تعهد نشده باشد اصلا شرکت تشکیل نمی شود)

2) طرح اساسنامه را تصویب و در صورت لزوم آن را اصلاح می کند.

3) مدیران و بازرسان اولیه شرکت را مشخص می کند.

4) روزنامه کثیرالانتشار شرکت را مشخص می کند. روزنامه دیگر را وزارت ارشاد مشخص می کند.

پس از نظارت بر این موارد توسط مجمع عمومی موسس، این مجمع موظف است برای ثبت نهایی شرکت مدارک زیر را به مرجع ثبت شرکت ها بفرستد:

1) اساسنامه شرکت که به تصویب مرجع ثبت شرکت ها رسیده است.

2) اعلامیه قبولی مدیران و بازرسان اولیه

3) صورت جلسه مجمع عمومی

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

-->