• مسئولیت تضامنی شرکا در شرکت با مسئولیت محدود
  • سلام وقت بخیر. می خواستم در یک شرکت تحت عنوان با مسئولیت محدود سرمایه گذاری کنم و در زمره ی شرکای آن در بیایم . از شخصی شنیدم که در حالاتی امکان دارد که مسئولیت شرکاء این شرکت در قبال دیون و تعهدات شرکت در برابر اشخاص ثالث به صورت تضامنی باشد. می خواستم بدونم آیا این حرف درست است و اگر درست است در چه مواردی این اتفاق می افتد؟
1400/07/01

سلام و احترام

اصل بر اینست که شرکاء در شرکت با مسئولیت محدود در قبال بدهی ها و تعهدات شرکت در برابر ثالث مسئولیت شخصی ندارند و مسئولیت آن ها محدود به میزان سرمایه ای است که در شرکت گذاشته اند. اما در صورت بروز 3 حالت شرکای این شرکت دربرابر بدهی های شرکت به اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی پیدا می کنند. آن سه حالت عبارتند از :

1) در صورتی که نوع شرکت یعنی عبارت با مسئولیت محدود در کنار اسم شرکت قید نشده باشد، در این صورت وفق ماده 95 قانون تجارت شرکت از حیث مسئولیت شرکاء در برابر اشخاص ثالث در حکم شرکت تضامنی است. ولی از سایر جهات مانند مدیریت، بازرسی، اسباب انحلال و .... هم چنان تابع مقررات حاکم بر شرکت های با مسئولیت محدود است.

2) چنان چه اسم شرکت متضمن اسم تمام یا برخی از شرکاء باشد .در این صورت شرکایی که اسم آ ن ها جزء اسم شرکت است در برابر ثالث برای پرداخت دیون شرکت مسئولیت تضامنی دارند.

3) اگر موسسین شرکت قیمتی بیش از قیمت واقعی برای آورده های غیر نقدی تعیین کرده باشند.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

-->