• تفاوت عقد وقف با عقد موجد حق انتفاع ( حبس موبد)
  • سلام وقت بخیر . من دانشجوی ترم 4 رشته حقوق هستم . سوالی از خدمتتون داشتم. می خواستم اگر براتون امکان داره بفرمایید که عقود وقف و حبس موبد چه تفاوتی با یکدیگر دارند. با تشکر
1400/07/01

سلام و احترام خدمت شما دانشجوی حقوق

در ابتدا باید گفت رابطه ی حبس موبد و وقف، از لحاظ منطقی تباین است، زیرا در حبس موبد، حابس (حبس کننده) هم چنان مالک مال باقی می ماند اما در عقد وقف، مالکیت واقف بر عین و منافع مال خاتمه می یابد.

این دو عقد تفاوت هایی به شرح ذیل دارند:

1) با وقف، مالکیت مال موقوفه از واقف سلب می شود، اما با حبس، مالکیت مال از حابس سلب نمی شود.

2) اگر در مال موضوع این دو عقد مشکلی پدیدار شود و دچار خرابی شود، در عقد وقف به عنوان مثال هنوز آجر ها و تیر آهن های مسجد موقوفه، هم چنان وقف محسوب می شود و اگر همین اموال را به فروش برسانیم باز هم ثمن حاصل از آن ها موقوفه محسوب می شود، اما در عقد حبس حابس مالک اموال مزبور خواهد بود و عقد حبس پایان می پذیرد .

3) اگر در عقد وقف مالی برای شخصی نسلا بعد نسل وقف شده باشد و افراد پیش بینی شده به عنوان مثال مقطوع النسل شوند، هم چنان عقد وقف به قوت خود باقی می ماند، و موقوفه باید در اقرب به غرض واقف صرف شود. دلیل این امر اینست که موقوفه خود شخصیت مستقلی دارد. اما در عقد حبس اگر چنین حالتی باشد و مال مورد عقد حبس نسلا بعد از نسل برای شخصی حبس شده باشد در صورت مقطوع النسل شدن افراد پیش بینی شده، عقد حبس پایان می پذیرد و حابس ( مالک ) می تواند هر تصرفی خواست در مال انجام دهد.

4) اگر مال موقوفه در مصرف خاصی که واقف تعیین کرده، قابل صرف نباشد، مال موقوفه و منافع آن صرف نشر و تبلیغ کتب و معارف اسلامی و عمران موقوفات دیگر خواهد شد. اما اگر مال موضوع حبس موبد در مورد مصرفی که حابس تعیین کرده است، قابل مصرف نباشد، مال از حبس خارج می شود و عقد حبس منتفی خواهد بود.

5) طبق اصول کلی حاکم بر وقف و مال موقوفه، موقوفات علی الاصول قابل خرید و فروش نیستند مگر در موارد استثنایی. اما در عقد حبس به این صورت نیست و مال مورد حبس امکان خرید و فروش دارد.

6) وقف بعد از انعقاد آن و قبض موقوفه توسط متولی یا موقوف علیهم و ... به هیچ عنوان قابل اقاله نیست. اما در عقد حبس موبد بعد از انعقاد، توسط حابس و منتفع قابل اقاله می باشد.

7) در وقف امکان انتقال مورد موقوفه و حق توسط موقوف علیهم به دیگران وجود ندارد . اما در عقد حبس موبد، منتفع می تواند، حق انتفاع خود را به شخص دیگری منتقل کند مگر این که حابس ضمن عقد شرط خلافی بر این موضوع گذاشته باشد.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

-->