• توافق طرفین در مورد انفساخ عقد
  • سلام وقت بخیر. می خواستم بدونم آیا امکان دارد در مواردی که عقد به موجب قانون با حکم بطلان مواجه است( انفساخ) طرفین می توانند با توافق یکدیگر عقد مزبور را هم چنان صحیح بدانند؟
1400/07/01

سلام و احترام

چنین چیزی علی الاصول ممکن است، مگر آن که التزام به عقد، با مقتضای آن یا نظم عمومی مغایرت داشته باشد برای مثال ، در تبصره 3 ماده 24 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، مصوب 1395 بیان شده است که: در گروه اقتصادی فوت یا حجر یا ممنوعیت قانونی یکی از اشخاص حقیقی یا انحلال یا ورشکستگی یکی از اشخاص حقوقی موجب انحلال گروه می شود، مگر این که در قرارداد تشکیل گروه اقتصادی به طور دیگری مقرر شده باشد. اما در مواردی که التزام به عقد با مقتضای آن یا نظم عمومی در تعارض باشد، نمی توان به بقای قرارداد تراضی کرد. برای مثال:

1) در ماده 551 قانون تجارت بیان شده که با ورشکستگی مالک سرمایه، مضاربه منفسخ می شود و چون این مقرره مرتبط با نظم عمومی و برای حمایت از غرمای شخص ورشکسته است، نمی توان در عقد مضاربه خلاف آن را تراضی کرد.

2) عقد عاریه یا ودیعه با فوت مستعیر منفسخ می شود. چون این امر ناشی از اذنی بودن و قائم به شخص بودن این عقد است، نمی توان خلاف آن تراضی کرد.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

-->