• قانون چه زمانی باید اجرایی شود؟
  • سلام وقت بخیر. برادر من به علتی دستگیر شدند و تمام مراحل بازپرسی و دادگاه را پشت سر گذاشتند و در دادگاه به حبس تعزیری به مدت 4 سال محکوم شدند، قبل از این که حکم ایشان اجرا شود قانونی به نام قانون کاهش مجازات حبس تعزیری تصویب شد که مجازات جرم ارتکابی ایشان طبق این قانون کمتر بود. می‌خواستم بدونم در این خصوص کدام قانون باید اجرایی شود قانون زمان صدور حکم یا قانون جدید؟
1400/07/01

سلام و احترام

بر اساس ماده 10 قانون مجازات اسلامی مجازات و اقدامات تأمینی و تربیتی باید به موجب قانونی باشد که قبل از وقوع جرم مقرر شده است و مرتکب هیچ رفتاری را نمی‌توان به موجب قانون موخر به مجازات محکوم کرد. اما این اصل استثنا‌هایی دارد که یکی از آن ها به شرح ذیل است:

اگر مجازات جرمی به موجب قانون لاحق، تخفیف یابد، قاضی اجرای احکام موظف است قبل از شروع به اجرا یا در حین اجرا از دادگاه صادر کننده حکم قطعی، اصلاح آن را مطابق قانون جدید تقاضا کند. خود شخص محکوم نیز می‌تواند این درخواست را از دادگاه صادر کننده حکم قطعی داشته باشد. بنابراین در مورد پروند‌ه ی برادر شما، قانون لاحق که تخفیف در مجازات قائل شده است اجرایی خواهد شد. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در این خصوص با موسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

-->