• تعهّد به نفع شخص ثالث در ضمن عقد بیع
  • سلام وقت بخیر. من خودروی خود را به شخصی با قیمت مشخص فروختم و شخص در ضمن مبایعه نامه شرطی گذاشت که من ویلای خودم را که در رامسر واقع است به مدت 3 ماه بدون این که اجاره‌ای دریافت دارم به برادر او بدهم تا از آن استفاده کند. فعلاً مبایعه نامه را امضاء نکرده‌ام و از شما سوالم این است که آیا امکان دارد با توجه به این که برادر طرف جز طرفین عقد نبوده است، شرطی به نفع او گذاشت و در صورت گذاشتن شرط از لحاظ قانونی چه وضعیتی خواهد داشت ؟
1400/07/01

سلام و احترام

بر اساس قسمت انتهایی ماده 196 قانون مدنی شخص در معامله‌ای که برای خود منعقد می‌کند، می‌تواند تعهّدی هم به نفع شخص ثالث انجام دهد. طبق این ماده شخص خریدار در ضمن عقد بیعی که برای خود منعقد ساخته است، شرطی ( تعهدی ) هم برای شخص ثالث انجام داده است که اگر شما آن را قبول کنید نافذ خواهد شد و حق انتفاع از آن ویلا برای مدت 3 ماه به برادر آن شخص تلعق خواهد داشت. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر با مؤسسه تماس حاصل فرمایید. 02166128096

-->