• سفته
  • با سلام و احترام. بنده دختر 26 ساله ای هستم که به مدت ده ماه پیش آقایی کار میکردم و ایشون بیمه منو رد کردن و حقوقم رو به حساب بنده واریز میکردند. بعد از مدتی با ایشون وارد رابطه شدم و این اقا برای من خونه ای رو اجاره کردند و 100 میلیون پول پیش رو پرداخت کردند. اجاره نامه به نام من هستش و ایشون بابت این مبلغ از من سفته گرفتند. الان به بحث خوردیم و ایشون به من گفتند که اگر خونه رو طی یک هفته تخلیه نکنم قفل و کلیدای خونه رو عوض میکنن و سفته رو اجرا میزارند. ایا میتونن این کارو بکنن؟؟ من میتونم ادعا کنم این سفته ها بابت ضمانت حسن انجام کار در زمانی هستش که پیش ایشون کار میکردم؟؟
1400/12/01

سلام متاسفانه شما به طور دقیق توضیح نداده اید که سفته را به چه نحو پر کرده اید و سفته را به چه عنوانی به فرد مذکور داده اید چرا که بسته به نحوه پر کردن و عنوان یا دلیل صدور سفته وضعیت تا حدودی می تواند متفاوت شود با این حال لازم به ذکر است که مطابق ماده 309 قانون تجارت قوانین برات در مورد سفته نیز لازم الاجراست و از این رو با توجه به مواد 230 و 231 قانون تجارت شما به عنوان امضا کننده برات ملزم به پرداخت وجه به دارنده سفته هستید مگر اینکه ثابت کنید سفته را با عنوان امانت داده اید یا اینکه پرداخت مبلغ سفته مشروط به شرطی بوده در این صورت براساس ماده 233 قانون تجارت شما در محدوده شرط ملزم به پرداخت وجه سفته هستید ، در ارتباط با اینکه می توانید ادعا بکنید سفته مذکور سفته حسن انجام کار بوده نیز لازم به ذکر است در سفته های حسن انجام کار معمولا تاریخ درج نمی شود و صادر کننده تنها امضا می کند و درج می کند بابت حسن انجام کار که معمولا اگر هم درج نشود در قراردادکار این موضوع ذکر می شود بنابراین در غیر این صورت اثبات این ادعا دشوار خواهد بود . در صورتی که نیاز به مشاوره بیشتر دارید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید 02191009700.

-->