• آیا امکان گرفتن بدهی شرکت تضامنی از شرکا وجود دارد؟
  • سلام علیکم بنده فرش فروش هستم و در بازار حجره دارم. دو ماه قبل، حدود 50 طاقه فرش به شخصی فروختم و قرار شد که بعد از 40 روز تسویه کنه ولی متاسفانه هیچ پولی نداد. بعد از کلی تحقیق متوجه شدم که این شخص یه شرکتی با برادرش دارن و تو کار فروش پسته هستند. از طریق ثبت شرکتها استعلام گرفتم و متوجه شدم که شرکتشون تضامنی هست. سوالی که دارم از خدمتتون اینه که آیا میتونم برم علیه شرکتشون شکایت کنم و طلبمو از شرکت بگیرم؟
1400/11/20

باسلام. خیر، مطابق ماده 129 قانون تجارت این امکان برای شما وجود ندارد چرا که شخصیت شرکت تضامنی جدا از شخصیت شرکای آن ست و طلبکاران شخصی شرکاء حق ندارند طلب خود را از دارایی شرکت تامین یا وصول کنند اما برای شما این امکان وجود دارد که به شرکت مراجعه نموده و تقاضا کنید که سود سالانه ای که به شریکِ بدهکار تعلق میگیرد به شما پرداخت شود. در حقیقت شما با قرار تامین خواسته، مبلغ مزبور را توقیف می نمایید. علاوه بر آن مطابق ماده 129 قانون تجارت، اگر دارایی شخصی مدیون برای پرداخت طلب شما کفایت نکند و سهم مدیون از منابع شرکت هم کافی برای تادیه طلب شما نباشد، شما می توانید درخواست انحلال شرکت را مطرح کنید. بدین صورت که حداقل 6 ماه قبل از درخواست انحلال، قصد خود را به وسیله اظهارنامه رسمی به اطلاع شرکت برسانید. در این صورت شرکت یا بعضی از شرکاء می‌توانند‌ مادام که حکم نهایی انحلال صادر نشده با تادیه طلب شما تا حد دارایی مدیون در شرکت یا با جلب رضایت از شما به طریق دیگر از انحلال‌ شرکت جلوگیری کنند. در غیراین صورت با صدور حکم نهایی انحلال شرکت، ططلب شما از محل سهم الشرکه مدیون پرداخت خواهد شد.

-->